História FS ŽELEZNIČIAR
Folklórny súbor Železničiar vznikol pri Uzlovom klube železničiarov v Leopoldove/UKŽ/ pred cca 46 rokmi. Založil ho Jozef Vyhlídal z Hlohovca. Veľkú zásluhu mal na vzniku i vtedajší vedúci klubu Mikuláš Mati. Hlavným sponzorom bolo Rušňové depo Leopoldov .
V súbore sa stretávali mladí nadšenci folklóru z Leopoldova , Hlohovca a okolia.
Zúčastňovali sa miestnych , okresných , krajských i celoštátnych prehliadok bývalého Československa, na ktorých zožali úspech u divákov. V zahraničí reprezentovali v Bulharsku 2x , Maďarsku .
V roku 1980 nastala zmena vo vedení súboru. Vedúcou sa stala Marta Lovecká , tanečný pedagóg a choreograf súboru sa stal Ing.Milan Klačko, ktorý pracoval počas i po skončení súboru Železničiar vo viacerých folklórnych súboroc Akademik , Čarnica, Tatran , Ripín a i./ Doteraz je aktívny ako tanečný pedagóg FSk Šulekovo z Hlohovca , choreografia muzikálu Jánošik podľa Vivaldiho pre divadlo Dobreta Dráhovce, choreografie pre TV Senzi, choreografia tanca pre Miss Slovenska Turizmu v Číne a pod. .
V dvojhodinovom programe Obrázky zo Slovenska sa striedali tance ako i piesne z viacerých regionov Slovenska/ Trnava, Trenčín. Myjava, Detva,Zemplín ,Šariš , Gemer, Cigánske / Záver programu pre veľký úspech sa viackrát opakoval po skončení programu na želanie divákov vyvolené búrlivým potleskom.
Popri súboru pracoval aj detský súbor Semaforik . Viedla ho Marta Lovecká s pomocou členov súboru. Prezentoval sa detskými hrami a tancami.V poslednom období sa aktívne zapajáli do chodu súboru , vedenia skúšok Zuzana Petrášová a Ján Klačko .
Pre veľký menoslov uvádzame časť členov súboru :
Milan Klačko , Ján Klačko, Tibor Opát , Miroslav Rybár, Pavol Nemec, Jozef Nemec,
Štefan Nitran, Dušan Kinči ,Marian Malovec ,Jaroslav Brezovský, Milan Pavlíček , Ján Kudla, Jozef Kudla, Ján Adamkovič, Marian Kleiman , Miroslav Dziak , Jaroslav Slezák, Juraj Turas
Marta Lovecká , Milada Lovecká, Valika Palayová,Viera Šotníková, Jana Zavadilová,Marta Sedláčeková, Vlasta Baďurová ,Gita Ondrusová , Hana Mancovičová ,Alena Masaryková, Mária Masaryková, Iveta Candráková , Vlasta Manduchová, Oľga Marková,Eva Franková, Zuzana Petrášová ,Jarmila Kleimanová , Michaela Adamkovičová, Helena Šalátová, Mária Habiňaková , Gabika Púšová, Marika Chalanyová , Miroslava Jurenová , Ľubica Hlavnová , Viera Danihelová , Katarína Balážová ,Maria Michalíková, Miroslava Enderlová, Dana Svetlíková ,Zuzana Pavlovičová.
V súbore pracovala i cimbalová muzika pod vedením primáša Eduarda Barkóciho a aj určitú dobu i Ladislava Tačovského . Členovia muziky Jozef, Vlado , Zdeno, a Gejza Barkócioví , Teofil Bihári , Ing.Tibor Ďurák .
Po nežnej revolúcii a rozpade Uzlového klubu Železničiarov zaniká činnosť súboru , ktorý reprezentoval mesto na profesionálnej úrovni. V dnešnej dobe sa folklór znova dostáva do povedomia našich ľudi. Bohatstvo folklórnych tradicií ,zvykov , piesní a tancov by bolo nutné rozvíjať s pričinením mesta, sponzorov , využitia personálu kvalitných odborných pedagógov folklóru zapojiť dnešnú mládež a vybudovať podobný folklórny kolektív , ktorý by mesto a región dôstojne reprezentoval tak ako FS ŽELEZNIČIAR….